| odwiedzin:

ARTYKUŁY I PUBLIKACJE NAUCZYCIELI«1» POSŁANIE DZIECI DO RODZICÓW
«2» Jak ułatwić dziecku pójście do szkoły?
«3» Brzydkie słowa u dzieci
«4» Choroby pasożytnicze u dzieci
«5» Apel Twojego Dziecka - Janusz Korczak
«6» Grypa i wszawica
«7» Moje dziecko w przedszkolu i szkole
«8» Mam prawo do...
«9» Przedszkolak
«10» Pozwól dziecku na samodzielność
«11» Stymulowanie rozwoju dziecka
Choroby pasożytnicze u dzieci


Owsiki


Wiercisz się, jakbyś miał owsiki - mówisz nieraz do dziecka, nieświadoma, że trafiasz w sedno. Wystarczy, że jedno dziecko w przedszkolu ma jaja owsika na rękach albo na ubraniu, a już owsica przechodzi "z ręki do ręki". Jaja pasożytów z palców trafiają do buzi, a stamtąd prosto do jelit, gdzie wylęgają się dorosłe osobniki.

Po kilku tygodniach choroba daje znać o sobie. Dojrzałe samice - niewielkie nitkowate robaki - wieczorem wypełzają przez odbyt i zostawiają w jego okolicy tysiące drobniutkich jajeczek. Dziecko odczuwa nieznośne swędzenie. Wierci się, drapie, nie może spać. Palce wędrują do buzi i maluch sam siebie zaraża. Co gorsza, owsicą można się też zarazić przez wdychanie jaj owsika, które zostały na pościeli albo powędrowały z kurzem na zasłony, zabawki, w zakamarki mieszkania. W stolcu malucha można dostrzec białe niteczki długości ziarnka ryżu (samice owsika).


Dziecko zakażone owsikami:* nie ma apetytu;
* w nocy drapie się, źle śpi;
* nie może usiedzieć w jednym miejscu, obgryza paznokcie, zgrzyta zębami;
* jest blade, ma podkrążone oczy;
* skarży się na bóle głowy lub brzucha;
* czasem zaczyna ponownie moczyć się w nocy;
* może mieć zapalenie wyrostka robaczkowego.
* u dziewczynek dochodzi nieraz do zapalenia sromu i pochwy, co objawia się swędzeniem, pieczeniem i białymi upławami.


Jeżeli podejrzewasz, że malec ma owsiki, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zleci on tzw. wymaz - dostaniesz specjalne waciki i przez kilka dni rano będziesz musiała przecierać nimi skórę wokół odbytu. Wacik włożony do probówki trzeba codziennie zawozić do laboratorium.

Jeżeli diagnoza się potwierdzi, leczyć się muszą wszyscy domownicy, gdyż najprawdopodobniej są już zarażeni. Kuracja na szczęście trwa nie dłużej niż trzy dni. Po kilku tygodniach trzeba ją powtórzyć.

Leki lekami, ale największa praca spadnie niestety na ciebie: będziesz musiała oczyścić dom z jajek owsików, a w trakcie kuracji pilnować, by pasożyty się nie rozprzestrzeniały.

Na noc zakładaj dziecku ściśle przylegającą pieluszkę lub ciasne majteczki, żeby jaja owsików nie skaziły pościeli. Nocne ciuszki przed wrzuceniem do pralki zlej wrzątkiem. Wypierz w 90°C i dokładnie wyprasuj. Jak najczęściej zmieniaj pościel. Najlepiej, by dokładnej przepierce i prasowaniu była poddana cała garderoba malca. Nie ominie cię też generalne sprzątanie i pranie wszystkiego, na czym tylko jajka owsików mogły się zaczepić.

Jak najkrócej przytnij dziecku paznokcie, a na noc wkładaj mu rękawiczki z jednym palcem, żeby ograniczyć drapanie. W ciągu dnia kilkakrotnie podmywaj malca. Jeśli skóra wokół odbytu jest zadrapana, po każdym myciu smaruj ją kremem.


WSZAWICA


Wszawica to choroba tyleż powszechna, co wstydliwa. Temat tabu. A przecież walka z nią byłaby o wiele skuteczniejsza, gdybyśmy mówili o niej otwarcie.artykuły ze strony www.edziecko.pl


pm-7.pl